Pieniądze na rozwój firmy - jak i skąd je pozyskać?

Rozwój firmy wymaga nie tylko innowacyjnych pomysłów i zaangażowania, ale przede wszystkim odpowiedniego kapitału. Poznaj dostępne formy finansowania dla przedsiębiorstw i dowiedz się, które najlepiej pasuje do twoich potrzeb. W artykule podpowiemy, skąd wziąć pieniądze na biznes, czym charakteryzują się różne formy wsparcia finansowego oraz sprawdzimy, jak odpowiednio przygotować firmę do pozyskania środków na rozwój.

pieniądze na rozwój firmy- Grafi

Spis treści

Kapitał to priorytet dla rozwoju firmy

Zaplecze finansowe to podstawa każdej działalności gospodarczej. Na dynamicznie rozwijającym się rynku, brak środków może skutecznie zahamować rozwój firmy. Ograniczając możliwości inwestycyjne, rozbudowę infrastruktury czy skalowanie działalności, firma pozbawiona jest możliwości utrzymania się i generowania przychodów. 

Czasem pożyczka, czy inna forma dofinansowania na rozwój biznesu jest konieczna. Pozwoli nie tylko realizować bieżące potrzeby, ale także reagować dynamicznie na zmieniające się warunki rynkowe. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie myślenia o własnej działalności, wiedzieć, skąd wziąć pieniądze na biznes i jakie formy wsparcia będą najkorzystniejsze dla rozwoju firmy.

Skąd wziąć pieniądze na biznes? – Najlepsze źródła finansowania

Środki własne jako wkład w rozwój firmy

Własny kapitał to najprostsza i najbezpieczniejsza forma finansowania działalności. Przygotowane oszczędności lub reinwestowanie zysków z innych źródeł, eliminuje ryzyko związane z kosztami kredytów i zobowiązaniami. Wkład finansowy w rozwój firmy z własnych środków, wymaga jednak posiadania dużych zasobów i dyscypliny finansowej.

Finansowanie zewnętrzne

Gdy własne środki okazują się niewystarczające, przedsiębiorcy chętnie sięgają po finansowanie zewnętrzne. Jest to doskonały sposób na pozyskanie niezbędnych finansów, umożliwiający elastyczność inwestowania i prężny rozwój firmy. 

Takie finansowanie, może przyjmować różne formy – od kredytów bankowych, przez pożyczki, po wsparcie inwestorów. Popularne są także opcje pozyskania dotacji na start działalności gospodarczej, takie jak dotacje unijne, czy fundusze venture capital. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć, w zależności od aktualnej sytuacji firmy oraz jej potrzeb finansowych.

Jak uzyskać wkład finansowy w rozwój firmy?

Najbardziej znaną możliwością pozyskania finansowania zewnętrznego jest pożyczka lub kredyt bankowy. Są jednak opcje, bardziej dopasowane do możliwości małych przedsiębiorstw i rozwijających się dynamicznie firm. Warto w związku z tym rozważyć alternatywy pozabankowe. Oferują one większą elastyczność oraz mniejsze wymagania formalne. Do najpopularniejszych form w tej kategorii należą:

  • Pożyczki od prywatnych inwestorów i firm finansowych – szybki dostęp do środków, bez skomplikowanych procedur.
  • Crowdfunding – finansowanie przez społeczność, idealne dla startupów z ciekawymi projektami oraz projektów z pasji.
  • Faktoring – to strategia finansowa, umożliwiająca przyspieszenie przepływu środków, poprzez sprzedaż nieprzeterminowanych faktur.

Finansowanie pozabankowe to świetna opcja dla firm startujących na rynku oraz tych, które potrzebują szybkiego zastrzyku pieniędzy do inwestycji w rozwój. 

Pożyczki dedykowane dla przedsiębiorców JDG

Dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), interesującą opcją są szybkie pożyczki. Rozwiązania dedykowane pod potrzeby takich przedsiębiorstw, są oferty Bizlend. Ich zaletą jest prostota składania wniosku oraz szybkie decyzje kredytowe. Niezbędne dokumenty złożysz online w kilka minut, a finansowanie możesz uzyskać bez względu na PKD i formę opodatkowania.

 

Jesteś właścicielem JDG? Przeczytaj także: Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG)?

 

Finansowanie dla e-commerce

Branża e-commerce często wymaga dodatkowego finansowania w dziale marketingu czy na szybkie inwestycje w asortyment. Rozwiązania dedykowane dla przedsiębiorstw w tej branży oferuje Brutto.pl. To elastyczne finansowanie dostosowane do specyfiki sprzedaży online. Decydując się na to rozwiązanie, sklepy e-commerce mogą szybko reagować na sezonowe wzrosty popytu oraz inwestować w reklamę w internecie. Cały proces odbywa się błyskawicznie, nie wymaga poręczenia, a spłaty są dostosowane do twoich możliwości. 

 

NovaLend – pożyczki dla rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Ekspresowe pożyczki na rozwój przedsiębiorstwa, to sposób na pozyskanie niezbędnych środków niemal od ręki. Proces jest uproszczony i dostępny dla różnych form działalności, a firma finansowa NovaLend, gwarantuje bezpieczeństwo i wsparcie rozwoju twojego biznesu. Prosty formularz, minimalna ilość wymaganych dokumentów oraz szybka decyzja sprawiają, że to właściwa opcja dla firm potrzebujących nagłego zastrzyku gotówki.

Inwestorzy prywatni

Pozyskanie inwestorów może znacząco przyspieszyć rozwój firmy. Decydując się jednak na tę formę finansowania, należy zadbać o przygotowanie rzetelnej dokumentacji przedstawiającej możliwości oraz potencjał przedsiębiorstwa. W zamian za sprzedawane udziały w firmie przedsiębiorcy mogą otrzymać nie tylko kapitał, ale także wsparcie ekspertów oraz dostęp do sieci kontaktów biznesowych.

Leasing i faktoring jako alternatywy

Leasing pozwala korzystać ze sprzętu bez konieczności angażowania dużego kapitału w jego kupno. Jest to opłacalne dla przedsiębiorstw inwestujących w technologie lub flotę pojazdów. Warto rozważyć tę możliwość, jeśli zamierzasz korzystać z najnowszych innowacji dostępnych na rynku.

Z kolei faktoring poprawia płynność finansową, umożliwiając wcześniejsze otrzymanie środków z wystawionych faktur.

Co trzeba przygotować, żeby uzyskać finansowanie?

Zazwyczaj, żeby uzyskać pożyczkę, należy mieć przygotowaną odpowiednią dokumentację. Zależnie od wybranego źródła finansowania, formalności te będą się różnić. Zawsze jednak najlepiej mieć przygotowane pod ręką te dokumenty: 

  • aktualne sprawozdania finansowe, 
  • rejestr zadłużeń oraz historię kredytową,
  • dokumenty rejestrowe firmy.

Dokumenty przydatne dla pozyskania środków i świadomego zarządzania finansami 

Biznesplan i prognozy finansowe, mogą okazać się niezbędne w procesie pozyskiwania środków. Co taki dokument powinien zawierać?

  • Opis działalności i model biznesowy,
  • analizę rynku oraz konkurencji,
  • prognozy przychodów i wydatków.

Dobrze przygotowany biznesplan zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy, kiedy starasz się uzyskać finanse u inwestorów czy w instytucjach finansowych. Jest on też szczególnie ważny, dla właściwego rozporządzenia pozyskanymi środkami i słusznego dysponowania pieniędzy w obrębie biznesu.

Historia i zdolność kredytowa, czy to konieczność?

Dobra historia kredytowa oraz pozytywna ocena zdolności kredytowej to zdecydowane atuty. Są przydatne, gdy starasz się o pozyskanie kredytu lub pożyczki dla firmy w banku. Warto dbać o terminowe regulowanie zobowiązań oraz monitorować swoje dane w bazach dłużników.

Pożyczki pozabankowe, dedykowane dla finansowania małych i średnich firm, mają znacznie uproszczone formalności i mniej rygorystyczne wymogi.

Wybierz mądrze źródło finansowania na rozwój firmy

Decyzja o tym, skąd pozyskać pieniądze na inwestowanie w swój biznes powinno zależeć od specyfiki działalności oraz potrzeb kapitałowych firmy. Przed podjęciem decyzji przeanalizuj proponowane przez nas opcje i zastanów się, która będzie najlepiej odpowiadać twoim obecnym potrzebom i możliwościom. Nieocenioną pomocą będzie dla ciebie dobry biznesplan i analiza konkurencji na rynku. Dodatkowe pieniądze na rozwój firmy, inwestowane w odpowiednim momencie mogą przenieść twój biznes na wyższy poziom. 

4.8/5 - (16 votes)

Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?

Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?

Stopa zwrotu to wskaźnik, który pokazuje, jaką część zainwestowanego kapitału udało się odzyskać w formie zysku. Wyrażana w procentach, pozwala w prosty sposób określić, czy dana inwestycja była opłacalna, czy nie.

Czytaj więcej

Zwrot z inwestycji (ROI): Kompletny poradnik dla przedsiębiorcy

Zwrot z inwestycji (ROI): Kompletny poradnik dla przedsiębiorcy

Sprawdź w naszym wpisie, czym jest ROI oraz jak liczyć zwrot z inwestycji! Przedstawiamy kompletny przewodnik dla przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

Faktury elektroniczne - kompendium wiedzy na temat wystawiania faktur online

Faktury elektroniczne - kompendium wiedzy na temat wystawiania faktur online

Kompendium wiedzy na temat e-faktur. Sprawdź jak działają faktury elektroniczne!

Czytaj więcej